بانک جلبک چیست؟

بانک جلبک :

بانک جلبک چیست ؟ امروزه استفاده از میکروارگانیسم‌ها در صنایع و رشته‌های مختلف مانند صنایع غذایی،تصفیه پساب، آرایشی و … مورد توجه قرار گرفته است. یکی از شاخه‌های میکروارگانیسم‌ها، ریزجلبک‌ها هستند که کاربردهای متنوعی دارد. در دنیا سازمان‌های متعددی تحت عنوان بانک جلبک یا کلسیون جلبک وجود دارد که این ریزجلبک‌ها را پرورش و نگهداری کرده و به علاقه مندان عرضه می‌کنند.

اکثر بانک‌های جلبک در کنار گونه‌های جلبکی، محیط کشت و لوازم لازم برای پرورش جلبک نیز ارایه می‌دهند. یک بانک جلبک خوب باید محیط تمیز و ایزوله‌ای را برای کشت و پررش جلبک‌ها داشته باشد، همچنین گونه‌های مختلف جلبکی باید در شرایط استریل و عاری از هرگونه میکروب و در دمای مناسب نگهداری شود.

 معروف ترین بانک‌های جلبکی جهان شامل موارد زیر است:

کلکسیون جلبک دانشگاه گوتینگن (SAG) The Culture Collection of Algae at Goettingen University

موسسه تحقیقات دریایی اسکاتلند The Culture Collection of Algae and Protozoa (CCAP)

موسسه تحقیقات آب نروژ The Norwegian Institute for Water Research (NIVA) 

بانک جلبک آلگی پرشیا

تیم آلگی پرشیا نیز در جهت اهداف زیر اقدام به ساخت بانک جلبک کرده است:

 • جداسازی و شناسایی ریزجلبک‌های بومی ایران: کشور ایران به دلیل داشتن طبیعت بکر و وجود دریای خزر در شمال و دریای خلیج فارس و عمان در جنوب، تنوع زیستی بالایی دارد که غنی از میکروارگانیسم‌ها و ریزجلبک‌های کاربردی و خاص هستند، در نتیجه جداسازی و شناسایی آن‌ها برای تحقیقات علمی بیشتر و بررسی زیست بوم ایران اهمیت دارد.
 • جمع آوری و نگهداری ریزجلبک‌های شاخص و کاربردی: آلگی پرشیا با گردآوری گونه‌های ریزجلبک پرکاربرد و معروف راه را برای محققان و کارآفرینان هموار کرده است.
 • عرضه سویه ریزجلبک‌ها‌ی گوناگون با غلظت بالا: برای کشت و پرورش ریزجلبک، باید در ابتدا یک مقدار ریزجلبک با غلظت بالا به محیط کشت اضافه شود. متاسفانه بانک‌های جلبک موجود در ایران، گونه‌های جلبکی را با غلظت پایین ارایه می‌دهند به طوری که ممکن است حتی به دلیل وجود سلول‌های کم رشد هم نکند. سویه‌های موجود در بانک جلبک آلگی پرشیا با غلظت بالا و خالص ارایه می‌شود.
 • پرورش انواع ریزجلبک در شرایط استریل و عرضه به صورت خمیر و پودر: یکی از خدمات آلگی پرشیا کشت ریزجلبک‌ها در مقیاس بزرگ  و استریل و ارایه زیست توده آن‌‌‌ها به صورت پودر یا خمیر غلیظ می‌باشد.
 • ارایه خدمات مشاوره‌ای در زمینه پرورش جلبک از مقیاس آزمایشگاهی تا صنعتی: تیم آلگی پرشیا از ابتدای خرید ریزجلبک تا کشت و پرورش آن و جمع آوری و فراوری زیست توده در کنارتان خواهد بود.

تیم آلگی پرشیا در کنار عرضه گونه‌های ریزجلبکی، همچنین ماکروجلبک‌های مختلف سواحل خلیج فارس و برخی گونه‌های باکتریایی را گردآوری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهد.

بانک جلبک چیست؟
بانک جلبک چیست؟

بانک‌های جلبک آلگی پرشیا نیاز چه کسانی را رفع می‌کند؟

 • دانشجویان و پژوهشگران: امروزه قشر دانشگاهی گرایش زیادی به تحقیقات درباره ریزجلبک‌ها و خواص آن‌ها پیدا کرده‌اند. دانشجویان و محققان در رشته‌های زیست شناسی، گیاه شناسی، مهندسی شیمی، محیط زیست و … می‌توانند ریزجلبک مورد نظر خود را از بانک جلبک آلگی پرشیا تهیه و تحقیقات خود را روی آن انجام دهند.
 • پرورش دهندگان خانگی جلبک: کشت برخی از جلبک‌ها تا حدودی ساده بوده و می‌تواند به عنوان درآمد جانبی، سودآور باشد. از این رو خیلی از افراد عمومی می‌توانند با خرید استوک جلبک و حتی لوازم کشت از بانک جلبک آلگی پرشیا یک کسب و کار خانگی راه بیاندازند.
 • صاحبان کسب و کار در صنایع غذایی: از ریزجلبک‌ها برای تولید غذا استفاده می‌شود. به طور مثال جلبک اسپیرولینا و کلرلا یک منبع غنی از پروتئین و ویتامین‌ها هست که پودر آن مستقیما استفاده می‌گردد. همچنین ترکیبات متنوع و بسیاری از ریزجلبک‌ها بدست می‌آید که به عنوان قوام دهنده، رنگ دهنده طبیعی یا برای غنی سازی محصولات غذایی استفاده می‌شود.
 • داروسازان: ریزجلبک‌ها ترکیبات دارویی فراوانی تولید می‌کنند که می‌توان از آن‌ها به عنوان دارو استفاده کرد. از مهم ترین خواص ریزجلبک‌ها می‌توان به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهاب، تقویت سیستم ایمنی، ضدپیری و ضد سرطان بودن اشاره کرد.
 • صاحبان کسب و کار در صنایع آرایشی و بهداشتی: ریزجلبک‌ها به دلیل داشتن رنگدانه و خواص آنتی اکسیدانی در محصولات آرایشی به عنوان ترکیب ضد پیری و جوان‌کننده پوست استفاده می‌شود. همچنین این ترکیبات در صابون‌ها، شامپوها و سایر محصولات بهداشتی استفاده می‌گردد.
 • تولیدکنندگان کودهای کشاورزی: تحقیقات اخیر نشان داده ریزجلبک‌ها می‌توانند کودهای طبیعی و قابل جذب و سازگار با محیط زیست برای گیاهان باشد. از این رو استفاده از ریزجلبک‌ها به صورت مایع و یا جامد به عنوان کود کشاورزی می‌تواند تحول بزرگی در صنعت کشاورزی به وجود آورد.
 • متخصصین تصفیه پساب: جلبک‌ها به دلیل داشتن آنزیم‌های متنوع و توانایی در همزیستی با میکروارگانیسم‌های دیگر می‌توانند در تصفیه پساب از آن‌ها استفاده کرد.
, ,

Related Posts

5 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست