حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها

حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها

عملکرد و چگونگی تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین به یکی از پرچالش‌ترین مباحث محیط زیست و زمین‌شناسی تبدیل شده است. کربن دی اکسید به همراه سایر گاز‌های گلخانه‌ای اثری را به وجود می‌آورند که “اثر گلخانه‌ای” نام دارد. علت به وجود آمدن این اثر ویژگی‌های مولکولی گاز کربن دی اکسید است.

بیشتر پدربزرگ‌ها می‌گویند” زمان قدیم تابستون هم از ترس سرما پتو داشتیم”. هر چه به سمت آینده پیش برویم، هوا گرم‌تر خواهد شد. اما علت اصلی گرمای زمین چیست؟ اتمسفر اطراف ما هوا نام دارد. گازهایی که اتمسفر زمین را تشکیل می‌دهند، نیتروژن، اکسیژن، کربن دی اکسید گازی و … هستند.

کربن دی اکسید یکی از گاز‌های گلخانه‌ای معروف است که باعث گرم نگه داشتن اتمسفر و ثبات دمای زمین می‌شود. چگونگی تاثیر کربن دی اکسید بر افزایش دمای کره زمین به صورت علمی ثابت شده است.

برطبق قوانین فیزیکی، اگر غلظت دی اکسید کربن موجود در اتمسفر دو برابر شود، افزایش حداکثر 3-2 درجه سانتی گراد درجه حرارت پیش بینی می شود.

حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها
حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها

جلبک‌ها کربن‌ دی‌اکسید موجود در جو زمین را به روغن جلبک تبدیل می‌کنند که امروزه از این نوع روغن برای تولید الیاف کربن با ارزش، از لحاظ اقتصادی استفاده می گردد.

الیاف کربن را می‌توان برای تولید مواد سبک با مقاومت بالا استفاده کرد. در پایان چرخه‌ عمر، الیاف کربن را در جوش‌های زغال‌سنگ می‌توان ذخیره کرد، که در این صورت به طور کامل از چرخه‌‌ی کربن‌دی‌اکسید جو خارج می‌شوند.

پژوهشگران دانشگاه مونیخ فرایندی را ایجاد کرده‌اند که بر اساس محاسبات اولیه می‌تواند از لحاظ اقتصادی برای حذف گاز کربن‌دی‌اکسید گلخانه‌ای از جو زمین مقرون به صرفه باشد و آخرین گزارش جهانی آب و هوا در مورد نگرانی جهانی گرم شدن زمین این فرایند را تأیید می‌کند.

پزوهشگران از جنبه های اقتصادی، کاربردهای فنی و تأثیرات زیست‌محیطی کل فرایند را مورد بررسی قرار دادند. بر اساس نتایج پزوهشگران این موسسه، این یک فرایند اقتصادی سازگار با محیط‌ زیست می باشد که در آن فرایندهای استاندارد را با نوآوری ترکیب می‌کنند. با ذخیره‌سازی امن، کربن‌دی‌اکسید را می‌توان از اتمسفر حذف کرد.

باید توجه داشته باشید که الیاف کربن از جلبک‌ها با الیاف معمولی تفاوتی ندارند ، پس می‌توانند در تمام فرایندهای موجود می توانند مورد استفاده قرار گیرند .

اینجا بخوانید : استفاده از جلبک ها در نمای ساختمان

از بخش‌های مهم در انتشار جهانی کربن‌دی‌اکسید، زمینه‌های مهم کاربردی در صنعت ساخت و ساز است. الیاف کربن می‌تواند جایگزینی مناسب برای فولاد در مواد ساختمانی شود، زیرا به دلیل قدرت آن‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف سیمان می‌شود و گرانیت تقویت شده با فیبر کربن می‌تواند حتی برای تولید میله‌هایی با همان ظرفیت تحمل بار توسط فولاد استفاده شود، در حالی که وزنی به سبکی آلومینیوم دارند.

حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها
حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها

پژوهشگران در حال حاضر تصمیم دارند  تا جلبک‌های بیشتری را بهبود بخشند، به همین دلیل  کشت جلبک‌ها در مقیاس بزرگ در جنوب اروپا و شمال آفریقا قابل تصور است. هم‌پوشانی وسیع این جلبک‌ها می‌تواند تمام هزینه‌های تولید گاز کربن‌دی‌اکسید از حمل و نقل هوایی را جبران کند.

محققان هرگونه نظر بر مبنای اینکه فناوری با استفاده از زمین‌های کشاورزی با صنعت کشاورزی رقابت می‌کند را رد می‌کنند، زیرا در شمال آفریقا زمین‌های فراوانی وجود دارد که کشاورزی در آن‌ها امکان‌پذیر نیست؛ اما جلبک‌ها می‌توانند در آن زمین‌ها رشد کنند، حتی جلبک‌های دریایی قادر به رشد در مناطق آفتابی هم هستند.

,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست