پرورش جلبک اسپیرولینا چقدر سودآور است؟

پرورش جلبک اسپیرولینا چقدر سودآور است؟

آیا می‌توان با پرورش جلبک درآمدزایی کرد؟

پرورش جلبک اسپیرولینا چقدر سودآور است: کشت و پرورش جلبک اسپیرولینا این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هر روزه افراد بیشتری به این کسب و کار علاقه‌مند می‌شوند. اسپیرولینا یک ریزجلبک سبز آبی است که به دلیل ترکیبات مغذی فراوان جایگاه خاصی در جهان پیدا کرده است. کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و چین به عنوان قطب‌های پرورش این جلبک شناخته می‌شوند. بازار جهانی اسپیرولینا در سال 2019، 393 میلیون دلار بوده است که پیش بینی می‌شود تا سال 2027 با رشد 10.5 درصدی به 897 میلیون دلار برسد. در 10 سال اخیر جلبک اسپیرولینا به ایران نیز ورود کرده و بازار خاص خودش را پیدا کرده است. بنابراین این کسب و کار آینده ای روشن دارد اما برای ورود به آن باید با احتیاط قدم برداشت. مطالب زیادی در سایت های مختلف درباره درآمد زایی با جلبک اسپیرولینا گفته شده که بعضا دور از واقعیت است و با ارائه درآمدهای رویایی و بی دردسر، علاقه مندان به این کسب را وارد هزینه های گزاف کرده و باعث عدم موفقیت آن‌ها می‌شوند. در این مقاله اطلاعاتی حقیقی و منطقی درباره پرورش جلبک اسپیرولینا، میزان هزینه‌ها و درآمدزایی آن آورده شده است.

در ابتدا توضیحاتی درباره آنچه برای پرورش جلبک اسپیرولینا نیاز است گفته می‌شود تا با شرایط این کسب و کار آشنا شوید. پس تا انتهای این مقاله در با آلگی پرشیا همراه باشید.

اقداماتی که برای شروع کسب و کار پرورش جلبک اسپیرولینا لازم دارید شامل موارد زیر است:

 1. فراهم آوردن مکانی مشخص با شرایط نوری، آبی و دمایی مناسب : اسپیرولینا برای پرورش نیازمند آب شیرین، نور خورشید و دمای معتدل است. توضیحات کامل تر در این باره را می‌توانید در مقاله پرورش جلبک اسپیرولینا مطالعه بفرمایید.
 2. ساخت حوضچه های آبی مناسب برای پرورش اسپیرولینا: برای پرورش اسپیرولینا در مقیاس بزرگ حوضچه های آبی بیضی شکل که دارای پاروهای مخصوص است، استفاده می‌شود. در مقیاس کوچک تر از آکواریوم یا وان هم استفاده می‌کنند اما به دلیل میزان تولید پایین، صرفه اقتصادی ندارد.
 3. استفاده از نیروی متخصص کار با جلبک یا گذراندن دوره‌های پرورش جلبک اسپیرولینا: کار با جلبک اسپیرولینا نیاز به دانش و مهارت دارد و اگر فردی مبتدی در این زمینه هستید، باید دوره های کشت و پرورش جلبک اسپیرولینا را بگذرانید و ابتدا در مقیاس خانگی کار کنید تا مهارت های لازم را کسب کنید. همچنین می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه که کار راه اندازی مزرعه یا به اصطلاح فارم جلبک اسپیرولینا را دارند، کمک بگیرید.
 4. تامین آب شیرین مورد نیاز: برای تولید 1 کیلو پودر جلبک اسپیرولینا نیازمند 1000 لیتر آب هست بنابراین باید یک منبع آب شیرین داشته باشید.
 5. خریداری مواد غذایی مورد نیاز برای کشت اسپیرولینا یا کود اسپیرولینا: جلبک اسپیرولینا برای رشد نیازمند ترکیبات غذایی است که مهم ترین آن‌ها، آمونیوم یا اوره، جوش شیرین است. این ترکیبات را باید به صورت عمده تهیه فرمایید. برای اطلاعات بیشتر درباره ترکیبات غذایی مورد نیاز جلبک اسپیرولینا می‌توانید مقاله محیط کشت اسپیرولینا را مطالعه کنید.
 6. در صورت نیاز ساخت گلخانه برای ایجاد کشت بسته: کشت اسپیرولینا با توجه به هدف مصرف می‌تواند در فضای باز یا بسته انجام شود. اگر هدف، فروش اسپیرولینا برای مصارف غذایی و آرایشی است باید در یک فضای سربسته انجام شود. از آنجایی که تامین کشت انبوه نیازمند نور زیاد است و استفاده از نور خورشید به صرفه است، برای کشت بسته باید ساختار گلخانه ای وجود داشته باشد.
 7. خریداری تجهیزات لازم برای کشت اسپیرولینا: در پرورش اسپیرولینا باید از یک موتور گیربکس برای به حرکت درآوردن پاروها استفاده کرد. همچنین پمپ آب نیز برای پر کردن استخرها ضروری می‌باشد. توری برداشت، خشک کن صنعتی، کفپوش از جنس ژئوممبران از دیگر ملزومات لازم برای کشت و پرورش اسپیرولینا است.
 8. دریافت مجوزات لازم: ساخت مزرعه پرورش جلبک اسپیرولینا و در ادامه پرورش اسپیرولینا باید در چارچوب قوانین و اصول ساخت و ساز، ایمنی و بهداشت انجام بگیرد، از این رو دریافت مجوزات لازم از سازمان جهاد کشاورزی، نظام مهندسی، شیلات و سازمان غذا و دارو را باید در برنامه داشته باشید.
 9. تعیین بازار هدف و نحوه فروش اسپیرولینا: پودر اسپیرولینا محصولی است که باید برای بازار آن برنامه ریزی کرد. از بازارهای پودر جلبک اسپیرولینا می‌توان به کارخانه جات صنایع غذایی، داروسازی، بهداشتی و آرایشی، تولید کنندگان غذای دام و کود کشاورزی اشاره کرد. همچنین در صورت تمایل می‌توان با بسته بندی و ایجاد محصول منحصر به فرد به صورت فروش مستقیم هم بازار خود را ایجاد کرد. در صورت داشتن تولید بالا و با کیفیت می‌توانید وارد بازارهای خارجی نیز شوید.
 پرورش جلبک اسپیرولینا چقدر سودآور است؟
پرورش جلبک اسپیرولینا چقدر سودآور است؟

 درآمدزایی از جلبک اسپیرولینا

درآمد زایی از پرورش جلبک اسپیرولینا به عوامل متعددی بستگی دارد. ابتدا باید حجم زیر کشت و میزان تولیدی بررسی شود. میزان سرمایه گذاری به میزان اسپیرولینای تولیدی که مد نظر است، بستگی دارد.  با تولید خانگی جلبک اسپیرولینا در شرایط بهینه، حداکثر 5 کیلو پودر خشک در ماه بدست می‌آید. این مقدار تولید اگر با آب شهری و نور LED بدست آید مقرون به صرفه نخواهد بود. اما پرورش جلبک اسپیرولینا در مقیاس صنعتی و براساس اصول می‌تواند سرمایه گذاری خوبی باشد. در شرایط بهینه، هر 1000 لیتر از کشت جلبک اسپیرولینا بین 10 تا 20 کیلو اسپیرولینا تازه و 1 تا 2 کیلو پودر خشک شده اسپیرولینا می‌دهد، بنابراین توانایی شما در تولید بهینه جلبک، عامل مهم دیگر در درآمد زایی از جلبک اسپیرولینا محسوب می‌شود، چراکه اگر تولید جلبک اسپیرولینا حداکثر نباشد، مواد اولیه و آب مصرفی زیادی هدر می‌رود. عامل دیگر کیفیت پودر جلبک اسپیرولینا شما است که تعیین می‌کند محصول تان برای چه مصرفی مناسب است و با چه قیمتی فروش می‌رود. تیم آلگی پرشیا با مشاوره تخصصی در زمینه کشت و پرورش جلبک اسپیرولینا، شما را در راه اندازی این کسب و کار جذاب و پر رونق همراهی می‌کند تا در این راه با خیال راحت قدم بردارید.

, , ,

Related Posts

13 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • تولید اسپیرو در آب دریا نیز امکان پذیر و اقتصادی تر خواهد بود.

  پاسخ
 • سلام
  روی پشت بوم خونه و ایجاد فضای گلخانه ای بصرفه هست؟

  پاسخ
 • بهروز رحیمیان
  اردیبهشت 18, 1401 10:53 ب.ظ

  فرمودید 10 تا 20 کیلو جلبک برای هر هزار لیتر آب .
  لطفا بفرمایید برا یچه مدتی این محصول دریافت میشود؟آیا ماهانه یا سالیانه؟

  پاسخ
  • سلام جناب رحیمیان عزیز، اگر 1000 لیتر را یکباره زیر کشت برید طی 10 روز 10 تا 20 کیلو جلبک تر می دهد که پس از خشک شدن 1 تا 2 کیلو پودر جلبک خشک که محصول نهایی شماست بدست می اید.

   پاسخ
 • عمق آب چقدر باید باشه؟در عمق 30 سانت قابل اجراست ؟اگه کف رو پلاستیک پهن کنیم؟؟مثلا فضای باغچه رو اختصاص بدیم سقف و کف رو با پلاستیک بپوشونیم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز. عمق آب 30 سانتی متر باید باشد. برای سوال دوم تان باید اطلاعات بیشتری در اختیار باشد. شما می توانید با شماره ی 09398905040 جهت مشاوره تماس بگیرید.

   پاسخ
 • در ۱۰۰۰ لیتر آب به دست آوردن ۲ کیلو پودر جلبک اسپرولینا کاملاً دروغه، لطفاً اطلاعات اشتباه ندهید، در هزار لیتر آب نهایتاً ۸۰۰ گرم پودر جلبک اسپرولینا میشه برداشت کرد، اونم اگه باتجربه باشی

  پاسخ
  • سلام. همانطور که در متن اشاره شده بازه نولیدی بین 1 تا 2 کیلو بوده. میزان تولید به عوامل متعددی بستگی دارد اما اگر تمام شرایط بهینه باشد تا 2 کیلو هم در مقالات جواب گرفته اند.

   پاسخ
 • سلام
  آیا اسپیرولینا در حین کشت رقیب هم دارد
  یعنی ممکن است در دوره کشت اگر در فضای آزاد باشد گونه جلبگ دیگری وارد استخر شده و رشد یابد؟

  پاسخ
 • مزرعه ای که عکسش رو گذاشتید به طور میانگین ماهی چقدر درامد داره چقدر هزینه ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست