10 حقیقت درباره ریزجلبک ها که باید بدانید!

10 حقیقت درباره ریزجلبک ها که باید بدانید!

این روزها اسم جلبک ها بیشتر به گوشمان می خورد و انسان را به کنجکاوی وا می دارد تا بیشتر درباره این موجودات سودمند بداند. در این مقاله با 10 ویژگی مهم جلبک ها که می تواند کاربرد های فراوانی نیز داشته باشد آشنا می شویم.

  1. ریزجلبک ها اساس زندگی ما انسان ها را تشکیل می دهند. ریزجلبک های تک سلولی در ابتدایی ترین بخش زنجیره غذایی هستند و مواد مغذی جانوران دریایی و خشکی را تامین می کنند که در ادامه ی این زنجیره انسان ها قرار دارند. سلامتی و رشد انسان ها و حیوانات به تکثیر جلبک ها وابسته است.
  2. اکثر اکسیژنی که ما تنفس می کنیم از جلبک ها نشات میگیرد. میکروجلبک ها و ماکروجلبک ها 50% از اکسیژن کره زمین را تامین می کند. جلبک ها با استفاده از فرانید فوتوسنتز کربن دی اکسید هوا را گرفته و اکسیژن تولید می کنند و از پیامد های خطرناک گازهای گلخانه ای می کاهند. در ادامه مقاله حذف کربن دی اکسید با استفاده از جلبک ها را مطالعه کنید.
  3. برخلاف تصور اکثر انسان ها که جلبک ها را در دسته گیاهان قرار می دهند. آنها ریشه یا برگ نداشته و دسته بندی مخصوص خود را دارند و در دریا و خشکی حضور دارند. همچنین جلبک ها فقط آن هایی نیستند که در رودخانه و دریا دیده می شوند بلکه جلبک های میکروسکوپی نیز وجود دارند که با چشم دیده نمی شوند.
  4. ریزجلبک ها پایه زندگی گیاهان، جانوران و انسان ها در کره ی زمین را تشکیل داده اند. در ابتدا پیدایش زمین سیانوباکتر ها بودند که برای اولین بار اکسیژن تولید کردند.
  5. خانه های جلبک کجاست؟ ریزجلبک ها با صخره های مرجانی زیبا در اقیانوس های ما رابطه مفیدی دارند. مرجان به ریزجلبک ها اجازه می دهد تا در سلول های آن ساکن شوند. جلبک ها نیز به نوبه خود، نور خورشید را به انرژی تبدیل می کنند تا مرجان برای رشد و ساخت آن صخره های رنگارنگ و باشکوه استفاده کند.

  1. دامداران سال هاست که از جلبک ها برای تغذیه دام استفاده می کنند و فواید سلامتی آن را که منجر به افزایش رشد دام و افزایش شیردهی آن می شود، می شناسند. در تحقیقات جدید دانشمندان دریافته اند که این عمل نه تنها به دام ها، بلکه به محیط زیست نیز کمک می کند چراکه جلبک مقدار گازهای گلخانه ای ایجاد شده در سیستم گوارش گاو را کاهش می دهد.
  2. بسیاری از ما با بسته بندی های سوشی که از جلبک های ماکرو تهیه می شوند آشنا هستیم. سوشی برای قرن ها بخشی از فرهنگ غذایی اسیای شرقی بوده است، اما ریزجلبک ها مانند اسپیرولینا و کلرلا نیز همینطور هستند. این نیروگاه های مغذی که به شکل قرص یا پودر می باشد به دلیل ارزش غذایی بالا می تواند نقش مهمی در سلامتی انسان ها داشته باشد.
  3. مغز ما برای عملکرد مناسب به ید و چربی های امگا 3 وابسته است. همیشه گفته می شود منبع اصلی این مواد مغذی ماهی و غذاهای دریایی است اما باید گفت میزان امگا 3 در جلبک ها بسیار بالا بوده و نیا بدن را برطرف میکند. بنابراین مصرف جلبک ها به بهبود عملکرد مغز کمک می کند.
  4. آیا جلبک ها می توانند آینده ضد آفتاب باشند؟ ماده شیمیایی اکسی بنزون که در برخی از کرم های ضد آفتاب استفاده می شود می تواند جلبک ها را بکشد و به صخره های مرجانی آسیب برساند. برخی از نقاط جهان استفاده از این ماده شیمیایی را ممنوع کرده اند. در جستجوی جایگزین‌ها، دانشمندان دریافته‌اند که جلبک‌ها برای محافظت از خود، ضد آفتاب طبیعی (محافظت‌کننده‌های UV) دارند و بسیاری از ترکیبات ضد اشعه خوشید این جلبک ها امروزه در کرم های ارایشی و ضد افتاب استفاده می شود.
  5. ریزجلبک ها می توانند جایگزینی برای فرآورده های نفتی مورد استفاده برای تولید پلاستیک باشند. از بطری‌های زیست تخریب‌پذیر گرفته تا کف کفش‌های کتانی ما تا اسکی‌های برفی با کارایی بالا، جلبک‌ها در محصولاتی ظاهر می‌شوند که هرگز نمی‌توانید تصور کنید. اما رویای بزرگ داشته باشید سیاره ما به آن وابسته است.

برای آشنایی بشتر با جلبک ها می توانید اینجا را بخوانید: ریز جلبک چیست و چه کاربردی دارند؟

, , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست