7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی

7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی

7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی

پرورش ماهیان گوشتی یکی از صنایع بزرگ در جهان است که بهره وری حداکثری در این صنعت اهمیت ویژه دارد. یکی از ارکان مهم در پرورش ماهی تغذیه مناسب است که رشد سریع و افزایش کیفیت گوشت ماهی را به همراه دارد. همچنین این نکته به ویژه در مرحله پرورش لارو یا بچه ماهیان که هنوز سیستم گوارشی تکامل یافته ندارند، بیشتر اهمیت می یابد.

اگر مواد غذایی مورد نیاز آبزیان مانند اسید آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی به میزان کافی مورد دسترس نباشد، باعث ضعیف شدن ماهی و در ادامه آلودگی آنها به انواع بیماری های ویروسی و باکتریایی را به دنبال خواهد داشت و سرانجام باعث مرگ ومیر آن ها خواهد شد. جلبک اسپیرولینا که در دسته ی میکروجلبک ها قرار دارد، ارزش تغذیه ویژه ای داشته که باعث شده در جیره غذایی ماهی ها و دام و طیور قرار داده شود.

از فواید اسپیرولینا برای ماهی ها می توان به افزایش سرعت رشد، بهبود سیستم ایمنی و مقابله با بیماری های باکتریایی و ویروسی اشاره کرد.

7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی
7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی
 1. افزایش رشد ماهی

جلبک اسپیرولینا مکمل غذایی با کیفیت بوده که در جیره غذایی ماهی می‌تواند جایگزین منابع پروتینی مانند پودر ماهی شود. اسپیرولینا حاوی تمام امینواسیدهای ضروری، ویتامین ها و املاح معدنی برای ماهیان بوده، همچنین ترکیبات اسپیرولینا قابلیت جذب بالایی نسبت به سایر مکمل ها دارد. میزان ترکیبات جلبک اسپیرولینا در جدول زیر اورده شده شده است:

1
پروتئین
1
کربوهیدرات
1
لیپید
 1. سم زدایی ماهیان

تحقیقات نشان داده اسپیرولینا خاصیت فوق العاده ای در سم زدایی بدن ماهیان داشته و فلزاتی مانند کادمیم، سرب، ارسنیک و جیوه را از بدن ماهی پاکسازی کرده، در نتیجه با اطمینان بیشتر برای مصرف انسان استفاده می شود.

 1. بهبود هضم و جذب مواد غذایی : ترکیبات اسپیرولینا شباهت زیادی به ترکیبات غذایی دریایی داشته و جذب آن سریع اتفاق می افتد.
 2. افزایش سیستم ایمنی ماهیان : آنتی اکسیدان های فراوان در اسپیرولینا سیستم ایمنی ماهی را افزایش می دهد.
 3. افزایش رنگ ماهیان: یکی از عوامل مهم در کیفیت ماهی های پرورشی میزان رنگ آنها می باشد. اسپیرولینا دارای 47% رنگدانه ی کاراتینوئید، 14% فایکوسیانین و 1 % کلروفیل است که این میزان از رنگدانه موجب افزایش سیستم ایمنی، بهبود عملکرد کبد ماهی، کاهش سمیت نیترات و افزایش کیفیت گوشت می شود.
 4. کاهش مرگ و میر و میزان بیماری ها: اسپیرولینا با افزایش ایمنی ماهی در برابر بیماری های ویروسی و باکتریایی مرگ و میر ماهی ها کاهش یافته و ریسک های موجود در این حرفه را کاهش می دهد.
 5. جلوگیری از انسداد روده و ورم شکم
7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی
7 فایده جلبک اسپیرولینا در پرورش ماهی

فواید اسپیرولینا برای ماهیان مختلف:

تیلاپیا: محافظت در برابر انگل و باکتری های بیماری زا، افزایش سیستم ایمنی، رنگ بدن و اشتها

ماهی قرمز (کوی): افزایش رنگ و درخشندگی پوست، ایمنی در برابر بیماری ها

سالمون: افزایش اشتها و رنگ بدن و بهبود تولید نسل

میگو: بی نیاز شدن از مصرف جلبک های دریایی، افزایش رنگ و تولید مثل و رشد

لارو ماهی ها: افزایش اشتها، سرعت رشد و احتمال زنده مانی

,

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • محمد کرمانی
  تیر 15, 1401 11:17 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید دارم به مدیر سایت یک سوال داشتم
  تغذیه ماهی با اسپیرولینا مقرون به صرفه است؟ و اینکه هزینه تهیه اسپیرولینا برای ماهی چقدر است ؟

  پاسخ
 • سلام دوست عزیز. بله اسپیرولینا بخشی از غذای ماهی را تشکیل میدهد و به دلیل ارزش غذایی بالا مقرون به صرفه است. همچنین اسپیرولینا کیفیت های مختلف دارد که برای غذای آبزیان کیفیت پایین تر استفاده میشود که ارزان تر است. برای تولید آن بستگی دارد در چه مقیاسی تولید کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست